Reiki Prensipleri

“Bugün, sadece bugün kızma hiçbir şeye….”

“Bugün, sadece bugün endişelenme……”

“Bugün, sadece bugün sahip oldukların içi müteşekkir ol….”

“Bugün, sadece bugün kendini işine ada….”

“Bugün, sadece bugün insanlara karşı nazik ol ve iyi davran….”
Reiki’nin beş prensibi vardir. Kökenleri Japon Imparatoru Meiji’ye (1818-1912) kadar gider. Bunlar yasamda mutluluga erisebilmek için uygulanmasi gereken esaslardir. Bunlarin en hoş yani, onlari kullanarak kendi yasaminiza mutluluk getirmekle, gezegenimiz de dahil olmak üzere yasayan her şeye, yakinlariniza ve sevdiklerinize, pek yakininiz ya da sevdiginiz olmayanlara, herkese ve her şeye fayda sağliyor olmanizdir. Evet, gerçekten bu kadar etkilidir. Reiki’ye inisiye olmus herkes bu esaslari kendi yasam tarzlarina uygulamaya istekli olmalidir. Bu prensiplerin yasami ‘iyilestirecekleri’ o kadar açik ki Reiki ile ilgisi olsun olmasin, bunlari uygulamak istemeyecek birinin varligini düsünemiyorum. Prensiplerin birkaç versiyonu var. Bazilari Üstatlar tarafindan özellestirilerek, bu enerjiyle çalistiklari kültüre daha uygun hale getirilmisler, bazilariysa dilden dile çevrilirken farklilasmislar. Hepsinin temelinde yatan düsünceyi daha iyi kavrayabilmeniz için, çesitli biçimlerini bir arada verecegim.
Yasantimizda yer edebilmeleri için bunlari olabildigince sik tekrar etmek gerekir. Üzerlerinde düsünmek yasamin farkli zamanlarinda farkli noktalara dikkatimizi çekecek, hayli ilham verici olacaktir. Herkese yararlari dokunacagi için, bu listeden birkaç kopya hazirlayip hem kendinizin hem de baskalarinin kolayca görebilecegi yerlere asmaniz, Reikici olsun olmasin, herkesin daha iyi bir yasama giden yolu animsamasini saglayacaktir

Yalnızca bugünlük kızma hiçbir şeye ….

Günlük yaşantımızda, gün içinde pek çok kişiye, duruma, olaya kızarız, öfkeleniriz. Dikkatimizi bu konuya verip bu anları bir saysak ne kadar çok şeye kızdığımıza şaşırırız. Kızgınlık bir anlamda kendimize verdiğimiz öneme yönelik bir savunma mekanizmasıdır, haklılığımızın bir ifade biçimidir. Şimdi tam da burada durup bir düşünsek.. Acaba bu tepkimiz bizi tatmin ediyor mu, sorunu çözüyor mu? Hatta kızgınlık gösterdiğimiz konular gerçekte ne kadar önemli bizim için.. Her gün hissettiğimiz kızgınlıkları nasıl yok edebilir ve kendimizi, başkalarını, yaşanmış, olmuş bitmiş olayları nasıl affedebiliriz?

Bütün bunları durup bir düşünmeliyiz ve her gün, yeni güne bu idealle başlamayı denemeliyiz. En azından niyet etmeliyiz.

Yalnızca bugünlük endişelenme…

Endişe olabilecek aksilikleri düşünüp onlar için korkmaktır.Bizler hayatımız boyunca korku enerjisini sürekli taşırız.Evrendeki iki gerçek duygu sevgi ve korkudur.

Her ikiside yaratıcıdır ama korku tarafımızdan daha çok üretildiği için daha hızlı büyür ve enerji sistemlerimizde baskı yaratır. Korktuklarımızın başımıza geldiğine, endişelendiğimiz konuların daha da çıkmaza girdiğine şahit oluruz. Düşünmemiz gerekir ki endişelerimiz ne kadar gerçekçi ve bu huyumuzdan nasıl vazgeçip, hayata nasıl daha çok güven duyarız…

Yalnızca bugünlük müteşekkir ol…

Bizler hayatımızın çoğunlukla olumsuz yönlerini, aksilikleri, kusurlarımızı, pişmanlıklarımızı ve sahip olamadıklarımızı düşünür üzülürüz. Bu şekilde düşünmek bizim yaşamımızı kolayca sürdürmemize engel olur. Yaşadığımız güzel anları da hatırlayıp bu günün değerini anlamaya çalışmalıyız .Ve hangi koşulda olursak olalım mutlaka sahip olduğumuz nimetleri de farkedip hayata, bize bu sundukları için teşekkür etmeliyiz.

Yalnızca bugünlük insanlara nazik davran…

Nazik olmak, sevgi dolu olmak yüreğimizden kaynağını alır. Birisini üzmek, canını yakmak, kırıcı sözler bulup sarfetmek çok kolaydır. Kırılan kalbi onarmak ise çok zordur. Biz birisinin kalbini kırdığımızda belki o ana için kendimizi tatmin etmiş oluruzama sonrasında bizde mutsuz oluruz. Gün boyunca hangi anlarda nazik olmuyoruz ve bu durumu değiştirmek için ne yaparız konusunda düşünmeliyiz… Herkesi olduğu gibi kabul edebiliyormuyuz ,sabırlı olabiliyormuyuz? Unutmamak gerekir ki hem başkasını hem de kendimizi üzmeden olayları yönlendirmek için nazik olmak, gülümseyebilmek önemli ve etkilidir. Herşeyden önce kendimizi geliştirmemiz için önemlidir.

Yalnızca bugünlük kendini işine ada…

İşimiz kendimizi en hızlı biçimde geliştirdiğimiz ortamlardan birisidir. Her gün tanıdık, tanımadık pek çok yeni insanla, yeni ruhsal varlıkla karşılaşır onlarla yaşam deneyimleri paylaşırız. Onlarla ilişkilerimiz içinde onları daima insan olarak sevgiyle ve yargısızca algılamaya çalışmalıyız.

Kendimizi yalnız para kazanmaya değil aynı zamanda kendimiz ve başkaları için yeni değerler yaratmaya da yönlendirmemiz bizi mutlu eder.

İşimizi severek yapmamız hem aldığımız hazzı hem de verimi artıracaktır, ancak yaşam koşulları içinde bu her zaman mümkün olmayabilir. Böyle durumlarda da üzülüp mutsuz olmak yerine işimizi sevmeye ve kendimiz için daha mutlu olacağımız bir işi hayal edip yaratmaya çalışırken içinde bulunduğumuz anın da huzurlu geçmesine çalışmalıyız.

Bizler bugünün yaşam koşullarında oldukça uzun bir zamanı işimizde geçiriyoruz ve kendimizi burada üretmeye, güzellikler yaratmaya adadığımızda bu bize mutluluk olarak dönecektir.

Üretmek insanı mutlu eder. Meditasyon ve Reiki her türlü sıkıntılı durumumuza şifa verdiğine göre işimizle ilgili mutsuzluklarımıza da şifa verip bize ayna tutan ortam ve insanlardan öğrenebileceğimiz ve en yüksek hayrımıza olan dersleri öğrenmeliyiz.

Kendi kendimize sormalıyız neyi değiştirmek beni mutlu eder ve ben bunun için ne yapabilirim diye.. Unutmayın her sorunun çaresi yine bizdedir..

Reiki prensiplerinin degisik versiyonlari
Birinci versiyon
1 Bugün öfkelenme.
2 Bugün endiselenme.
3 Bugün mütesekkir ol.
4 Bugün çok çalis (meditasyon çalismalari).
5 Bugün baskalarina iyi davran.
Frank Arjava Petter
Ikinci versiyon
1 Özellikle bugün, öfkelenme.
2 Özellikle bugün, endiselenme.
3 Ebeveynlerine, ögretmenlerine ve büyüklerine saygi göster.
4 Ekmegini dürüstçe kazan.
5 Yasayan her seye minnettarligini göster.
Karyn Mitchell
Üçüncü versiyon
1 Özellikle bugün öfkelenmeyecegim.
2 Özellikle bugün endiselenmeyecegim.
3 Özellikle bugün elimdeki nimetler için tesekkür edecegim.
4 Özellikle bugün isimi dürüstçe yapacagim.
5 Özellikle bugün komsuma ve yasayan her seye iyi davranacagim.
William Lee Rand
Dördüncü versiyon
1 Özellikle bugün, endiselenmemeye çalis.
2 Özellikle bugün öfkelenmemeye çalis.
3 Özellikle bugün, elindeki nimetleri say.
4 Özellikle bugün, kendin için de olmak kaydiyla, gayretle ve dürüstçe çalis.
5 Özellikle bugün, yasayan her seye saygi göster.
Jennie Austin

Prensiplerle çalismak
Bu prensiplerle çalismanin bir yolu, içlerinden birini seçmek ve oturup özellikle kendinizi ve yasantinizi temel alarak bunun üzerinde düsünmektir. Sadece sessizce oturun ve düsüncelerinizi akisina birakin. Bunu yaparken bir sorun yasarsaniz size verecegim baslangiç noktalarindan faydalanirsiniz, ama önce bu prensipleri kendi özelinizde inceleyin, kisisel düzeyde kendinize uygulayin. Az sonra okuyacaklariniz sadece çarkin dislilerini döndürmek için! Reiki’ye inisiye olmamis bile olsaniz, bunlari güzel bir yasam yolu olarak kabul edip uygulayacaginizi umuyorum. Herhangi bir yeni ise kalkisirken, basarmamizi kolaylastiracak ulasilabilir hedefler belirlemek iyi bir yöntemdir. Bu yüzden, bir gün biraz zamaninizi ayirip hayatinizda yapmayi seçtiginiz degisiklik üzerinde düsünün.