İsim : Sitrin

Sertlik Derecesi : 7

Kimyasal Yapısı : SiO2

Özgül Ağırlık : 2,62

Burçlar : İkizler, Akrep

Çakralar : Alt karın, Güneş sinirağı

AÇIKLAMA

Sitrin, sitrin kuvarsı veya sitrin topazı olarak da anılan, amber renginde bir değerli taştır. Sarımsı, kahverengimsi veya kırmızımsı olabilir. Şeffaf olmayan bir kuvars çeşididir. Doğal olarak nadir bulunan bir kuvars çeşidi olan sitrinin renginin kaynağı yapısındaki demir katışıkları; hematit veya limonittir.

Ticari kullanımdaki sitrinlerin çoğu aslında suni olarak fırınlanmış ametist veya dumanlı kuvarstır. Bu şekilde suni olarak üretilmiş olan sitrinlerin rengi, genellikle açık/soluk sarı renginde olan doğal sitrinlerden farklı olarak, daha çok turuncu veya kırmızımsıdır. Doğal sitrinin en büyük ve önemli üreticisi ise Brezilya‘dır. Bu üretimin çoğu Brezilya‘nın Rio Grande do Sul eyâletinde yapılır.

Sitrin çoğu kez çok daha değerli bir taş olan topaz ile karıştırılır. Hatta bazen sitrin ismi topazın bir başka ismi olarak hatalı bir şekilde kullanılır. Bunun nedeni topazın turuncu veya sarımsı örneklerinin renk olarak sitrine benzemesidir.

Antik zamanlarda sitrin kötü düşüncelere ve yılan zehrine karşı, bir tür koruyucu özelliği olduğuna inanılarak takılır ve taşınırdı.[1] Ayrıca sitrin geleneksel olarak Kasım ayının iki doğum taşından birisi olarak kabul edilir.

METAFİZİKSEL VE PSİKOLOJİK ETKİLERİ

¨ Ametist gibi, bir ortamdaki istenmeyen enerjilerin engellenmesi için kullanılabilir.

¨ Başarı getirici olduğuna inanılan bir taştır.

¨ Kendisini taşıyan kişiye neşe ve mutluluk duyguları verir.

¨ Kişinin depresyona neden olan duygularından kurtulmasına yardım eder. Kendine güvenmeme, kendinden şüphe etme ve sinirlilik durumlarında rahatlatıcı ve güven vericidir.

¨ Kişinin kendine güvenini artırır.

¨ Negatif enerjiyi yok eder. Ancak kuvars kristali gibi negatif enerjiyi bünyesinde toplamaz. Bu nedenle negatif enerjilerden arındırma işlemine de çok fazla ihtiyaç duymaz.

Zihinsel berraklığı artırır.