İsim : Topaz

Sertlik Derecesi : 8

Kimyasal Yapısı : Al2[(F,OH)2|SiO4]

Özgül Ağırlık : 3,4 – 3,6

Burçlar : Boğa, İkizler, Aslan, Terazi, Yay

Çakralar : Kök, Güneş sinirağı, Boğaz, Taç

AÇIKLAMA

Genelde sarı ve mavisi bilinir ancak çeşitli renklerde olabilir. Şeffaf ya da yarı-şeffaf olarak bulunabilir.

Topaz ya da Zebercet, florlu alüminyum silikat Al2SiO4(OH,F)2 yapısında, kıymetli taş özelliğine sahip silikat minerali. Beyaz topaz buji porseleni yapımında kullanılır. Isıya dayanıklılığı oldukça yüksektir. Katışıksız zebercet renksiz olabilir ve pırlanta kesim yoluyla traşlandığında elmaslakarıştırılabilir. Zebercet sarı, mavi veya kahverenginin çeşitli tonlarında da olabilir. Taşın rengi ekseriya kararsızdır ve güneş ışığında renk değiştirir. Mesela Sibirya‘nın kahverengi zeberceti güneş ışığında beyazlaşır. 1750’lerde ilk defa bir kuyumcu Brezilya zebercetinin hafifçe ısıtıldığında pembeleştiğini buldu. Sonra bu metod yaygınlaştı. Böyle yanık zebercete çoğu yerdeBrezilya yakutu denir ve nadir bulunan tabii kırmızı zebercetle aynı isimle anılır.

Zebercet granit ve pegmatit kristalleri içinde bulunur. Brezilya‘nın Ouro Preto bölgesinde çok çıkar. Sibirya, Sri Lanka ve Nijerya‘da da zebercet yatakları oldukça fazladır.

Zebercetin sertliği 8, özgül ağırlığı 3,5 – 3,6 ve kristal sistemi ortorombiktir. Zeytuni renkli ve bileşimi magnezyum-demir silikat olan krizolite de yanlışlıkla zebercet denilmektedir.

FİZİKSEL ETKİLERİ

¨ Zihin karışıklığı ya da kan dolaşımı bozukluğu nedeniyle ortaya çıkan uykusuzluk problemlerinde, boyun bölgesinde kullanılan topaz; zihni sakinleştirir, bedeni gevşetir ve böylece onu kullanan kişinin gün sonunda dinlendirici bir uykuyla uyuyabilmesini sağlar.

METAFİZİKSEL VE PSİKOLOJİK ETKİLERİ

¨ Şeffaf topaz (Beyaz Topaz), ruhsal bakımdan gelişmeye yardımcı olur. Bilinmeyene karşı kişiyi yüreklendirir.

Turuncu renkteki topazlar (Imperial Topaz); cesaret, neşe ve hoşnutluk duygularını kuvvetlendirir. Kaygıyı azaltır ve kişiye canlılık verir.