tadin_cikar_kapakFarkındalık içinde yemeyi ve yaşamayı öğrenmek, sağlığı ve huzuru deneyimlemenin anahtarıdır. Bu bakış açısı bize, bir Zen Budist usta ile bir beslenme uzmanını, farkındalık ve Dünya genelinde yayılmakta olan obezite sorununa yeniden bakmak üzere bir araya getirdi. Standart yaklaşımların, kilo alma sorununu ve bu sorunun bireysel ve topluluklar üzerinde oluşturduğu yükü ortadan kaldırmakta işe yaramadığı açıktır. Dünya çapında bir milyarın üzerinde kişi fazla kiloludur; bu öyle büyük bir rakam ki aslında bilim insanları bunun bir obezite salgını olarak adlandırıyor. Bu tanım, aşırı yemek ve yeterli hareket etmemek durumunun sonuçlarını tarif etmeye uygun olsa da neler olup bittiğini tam olarak anlatamıyor. Bu büyük ölçüde, dengeli, sağlıklı ve hem iç benliğimiz hem de bu dünyadaki yerimizle bağlantılı kalmamıza engel olan toplumsal eğilimler nedeniyle ortaya çıkmış dünya çapında bir kriz aynı zamanda. Tadını Çıkar, sağlığımızı, kendimizi ve dünyanın esenliğini geliştirebilecek, hayatımızın tüm bu farklı yönleriyle yeniden bağlanmamıza yardım edecek olan bir kılavuzdur.

Sağduyu bize kilo vermek için daha az yemek ve daha fazla egzersiz yapmak zorunda olduğumuzu söyler. Ancak bunu söylemesi yapmaktan daha kolaydır. Pek çoğumuz daha az yememiz ve daha hareketli olmamız gerektiğini biliriz. Ama bir şekilde bir çıkmazda sıkışırız. Bir kilo verme programına sadece iyi niyetlerle başlarız, ancak bir şeyler yolunda gitmeyince hayal kırıklığına uğrar ve cesaretimizi kaybederiz. Kötümserliğe kapılır, kilolarımız nedeniyle gittikçe daha mutsuz oluruz. Geleceğimiz hakkında endişelenerek, geçmişte ne yediğimiz veya ne kadar hareketsiz olduğumuz konusunda kendimizi suçlayarak saatler harcıyoruz ve içinde bulunduğumuz anı, aslında hayatımızda gerçek bir değişiklik yapma gücümüzün olduğu şimdiyi boşa geçiriyoruz.

Mücadelemizi sona erdirmek için pişmanlık, endişe veya korkunun içinde bulunduğumuz anda hayatımıza egemen olmasına izin vermemeyi öğrenmeliyiz. Gelecek hakkında endişelenerek ve geçmişten pişmanlık duyarak harcadığımız her dakika, yaşamla olan randevumuzda kaçırdığımız bir dakika, yaşama müdahil olmak ve her anın bize daha iyiye gitme şansı verdiğini görmek, huzuru ve neşeyi deneyimlemek için kaçırılmış bir fırsat. Her an bütün varlığımızla şimdide var olma uygulamasına farkındalık adı verilir. Şimdi ve burada kalmamıza ve kilolarla mücadelemize son vermemize yardım eden, yaşama dair eski bir Budist yaklaşımıdır bu.

Farkındalık, herhangi bir kanı veya önyargı olmaksızın, içinde bulunulan anda neler olduğunun tamamıyla bilincinde olmak, kendi içimizde olup biten ve çevremizde meydana gelen her şeyin anbean farkında olmaktır. Doğu meditasyon eğitimlerinde öğretilmekle birlikte farkındalık, öğrenilmesi zor, mistik ya da ezoterik bir uygulama değildir. 2500 yıl boyunca toplumun her kesiminden insanlar, sağlık, esenlik, huzur ve mutluluğa uzanan yolda bu kadim uygulamalar serisini takip etmiştir.

Yürürken zihnimiz, zemini sımsıkı yerleştirdiğimiz her adımın farkındaysa farkındalık uyguluyoruz demektir. Yemek yerken zihnimiz, her lokmanın bilincine varıyor, bize verdiği lezzetin ve besin değerinin tadını çıkarıyorsa farkındalık uyguluyoruz demektir. Bir şeyin farkında olmak için bir anlığına tam anlamıyla anı yaşamayı ve o şeye derinlemesine bakmayı öğrenmemiz gerekir. İlk olarak başıboş dolaşan zihnimizi durdurmalıyız ki onu içinde bulunduğumuz anda olanlara yönlendirebilelim. Yaptığımız şeyin bilinci olduğumuzda, yaşam ile olan randevumuzu kaçırmamayı öğreniriz. İçinde bulunduğumuz ana yönelttiğimiz bu dikkat, huzur ve neşeye dokunmamız, kim olduğumuzun ardındaki gerçek doğayı ve diğer her şeyle nasıl bağlantılı olduğumuzu görmemiz ve kilolarla olan mücadelemize son vermemiz için gerekli fırsatları ve araçları bize sağlar.

Kilolarımızla- ya da hatta hayatımızdaki herhangi bir sorunla- ilgilenmek bir savaşta çarpışmak gibi değildir. Bunun yerine karşılaştığımız sıkıntı ve zorluklarla arkadaş olmayı öğrenmemiz gerekir. Onlar bize yardımcı olmak için oradalar; birlikte çalışmayı öğrendiğimizde bize daha fazla sevinç ve huzur getiren, derin bir anlayış ve dönüşüm yolunda doğal fırsattırlar. Farkındalık uygulamasıyla sorunlarımızın kökeni üzerine içgörü kazanırız.

Sağlıklı kalmak için motivasyonunuzu ve bunun önündeki engelleri gözlemlemeyi, bunların daha çok bilincinde olmayı öğreneceksiniz. Yediklerinizi neden yiyorsunuz? Nasıl yiyorsunuz ve yedikten sonra neler hissediyorsunuz? Fiziksel etkinliğe karşı tutumunuz nedir? Fiziksel, psikolojik, kültürel ve çevresel- sizi doğru yemekten ve hareketli kalmaktan alıkoyan engeller nelerdir? Bedeninizin, duygularınızın, düşüncelerinizin ve sizi sağlığınızı arttıran eylemlerden alıkoyan gerçekliğinizin daha çok farkına vardıkça, davranışınızı değiştirmek için bireysel olarak ne yapmanız gerektiğini ve ne tür bir topluluk ve toplum desteğine ihtiyaç duyduğunuzu anlayacaksınız. Bu içgörüler sayesinde sağlıklı bir yaşam tarzı ve kilo kontrolü önündeki engelleri kırmak için daha donanımlı hale geleceksiniz. Daha sağlıklı alışkanlıklar edinerek ve iç dünyanıza yavaş yavaş huzur aşılayarak değişiklikler yapmaya adım adım başlayabilirsiniz. reikienerjivekuantummerkezi.wordpress.com

Modern yaşamın heyecanlı temposu içinde, insanların “yapılacaklar” listesine daha fazla görev eklemenin ne kadar zorlayıcı olduğunun farkındayız. Sizin de göreceğiniz gibi farkındalık uygulamasının başka bir “eklenti” olmasına gerek yoktur. Onun güzelliği aslında, bize tam olarak anda yaşamayı hatırlatarak gündelik yaşamımızın tüm eylemlerine tam anlamıyla ve kolayca entegre olabilmesinde yatar.

Farkındalık ile yaşamımızı şu anda nasıl yaşayacağımızı seçebiliriz. Her zaman anı yakalayıp yeni baştan başlayabiliriz. Bu iş gün boyunca şurada burada e-postaları cevaplarken, sırada beklerken veya trafiğe sıkışmışken birkaç nefes almak ve vermek kadar basittir. Kesinlikle herkesin yapabilecekleri dahilindedir. Her gün küçük adımlar atın ve dirençli olun. Küçük adımlar zamanla birbirine eklenecek. Sürekli farkındalık uygulamasıyla canlı ve yaşamın akışı içinde olduğunuzu daha fazla hissedeceksiniz. Kendiniz ve etrafınızdaki her şey hakkında daha iyi bir anlayışa sahip olacaksınız. İnsanların nesiller öncesinden fark etmiş olduğu gibi dayanıklılık, özgürlük, sakinlik ve neşe farkındalıkla yaşamanın meyveleridir.

Thich Nhat Hanh ve Dr. Lilian Cheung

TADINI ÇIKAR

Farkındalıkla Yemek Farkındalıkla Yaşamak