Bu Kuantum An’lardan önce onlara kendi yaşamlarındaki en önemli önceliklerin listesine bakalım. Değişim öncesi erkekler için en önce ve en önemli öğrendikleri değerler sırasıyla;

 1. PARA, zenginlik
 2. MACERA hissi, “dünyayı fethet, erkek ol”
 3. BAŞARI
 4. ZEVK ALMA, “fikirleri, eğlenmek, kadınlarla flört” gibi
 5. SAYGI DUYULMASI, “saygı olmazsa kavgaya tutuşursunuz” gibi

Bunlar basitçe yaşamlarımızın sabahıdır. KUANTUM DEĞİŞİM meydana geldiğinde bu liste erkekler için şöyle değişiyor;

 1. MANEVİYAT
 2. KİŞİSEL HUZUR “daha az endişe, daha az stres” gibi
 3. AİLE
 4. DÜRÜSTLÜK

KUANTUM AN’dan önce kadınların önceliği, öğrendikleri değerler;

 1. AİLE
 2. ÖZGÜRLÜK HİSSİ, “özgür hissetmeyi isterim”
 3. KARİYER
 4. ÇEVREYE  UYGUN DÜŞMELERİ, “herkes gibi olmak”
 5. ÇEKİCİLİK

Değişimden sonra;

 1. KENDİ KİŞİSEL GELİŞİMİM “kendim hakkında ne hissediyorum?”
 2. KENDİNE GÜVEN HİSSİ “bir değerim var mı? kendimi nasıl hissediyorum? değerli bir insan mıyım?
 3. MANEVİYAT “kendimden daha büyük ve daha ulu bir şeyle olan bağlantı hissi”
 4. MUTLULUK
 5. BAĞIŞLANMA

Pek çok kişinin yaptığı hatalardan biri de; “Hayatıma çekeceğim zaman gerçekten derinlemesine inandığım, istediğim şeyleri çekerim”  deriz, oysa ki istediğimi değil, NE OLDUĞUMU KENDİME ÇEKERİM – KENDİNİZE ÇEKERSİNİZ !

Yaşamında ne arıyorsan senin için oradadır. Nerede ve ne zaman gerekiyorsa, ortaya çıkacaktır, o her zaman zihnindedir. Bu projeyi bitirmek için neye ihtiyacın varsa, neyi oluşturman gerekiyorsa hepsi oradadır. Hazırlanabilirsin ve daha sonra da serbest bırakırsın. O her şeyin mükemmel şekilde meydana geleceğine olan huzurlu güvendir.

Her şeyin mümkün olduğu bir dünyada yaşıyoruz, rastlantı yoktur. Her şeyi destekleyen ilahi, organize eden zeka vardır. Sadece kendinize odaklanmadığınız bir yere girmelisiniz diye düşünüyorum. Ve kendiniz için gerçekten istediğiniz şeyler için şöyle demeye başlarsınız: “Bir başkası için nasıl daha fazla isteyebilirim?”. Daha sonra kendiniz için istersiniz, ve bu Tanrı farkındalığıdır.

Ego’dan uzaklaştığınızda meydana gelen şeylerden bir tanesi, bir şeylere ad vermek, hüküm vermekten, alçakgönüllülüğe ilerlemenizdir. Hiçbir ad veremediğinizin farkına varırsınız, orada konuşan egoydu sadece … öyleyse, temel hakikat “nereden geldiğiniz gibi olmalısınız”dır. Eğer ilahilikten geldiyseniz, ilahi olmalısınız. Eğer ellerinizi havaya kaldırıp şöyle derseniz: “Bunlar Tanrı’nın elleri, o zaman Tanrı elleriyle ne yapmaktadır?” Tanrı sadece vermektedir, Bunu nasıl yapacağını sadece Tanrı bilir. Yani düşüncelerini “NE ALACAĞIM” dan “NE VEREBİLİRİM” “NASIL HİZMET EDEBİLİRİM”e çeviriyorsun. Eğer dikkatiniz kendinizin dışındaysa ve vermeyle alakalıysa, evren size geri vererek cevap verecektir. Evren size “Sana nasıl hizmet edebilirim?” diye soracaktır, fakat kendinizin hizmet vermesi gerekli… Bu dönüşüm tamamlandığında, o yere yerleştiğinizde, ego’suz olur.

Yaşamımızın anlam evresine ilerledikçe, hırslı olmak zorunda değiliz, anlam taşıyan hırstır, başka şeyler hakkında hırslısınızdır. Şimdi hırsınız amaca dönüştü ve bir an durup düşünmek için gözlemci haline gelmelisiniz. Kaynağınızın sizi nereye götürdüğüne güvenmeye başlıyorsunuz. Sonuçtan ayrılmaya başlıyorsunuz. Ve bu ayrılma, sizin kavga etmemenize olanak sağlıyor ve durumların size gelmesine olanak sağlıyor. Artık siz durumların ortaya çıkmasını sağlayan kişi değilsiniz. Onların ortaya çıkmalarına izin veriyorsunuz, kavga yok oldu.

 

 Dr.Wayne W.Dyer