Hoşnutluk, modern kültürümüzün tersine giden yakalanması zor bir hedef gibi duruyor. Zihinlerimizde, hepimiz hoşnut olabilmek için yaşamımızda her şeyin çok iyi gitmesi gerektiğine inanıyoruz. Sorun şurada: Eğer hoşnutsuz bir zihniniz varsa “çok iyi gitmek” ne anlama gelir? Hoşnutsuz bir zihin her şeyin yeterince iyi olmadığını düşünür. Eğer işiniz iyi gidiyorsa, diğerlerininki daha iyi gidiyordur. Eğer hoş bir eviniz varsa, başkalarının evi daha büyük ve daha iyidir. Eğer çocuklarınız zekiyse, komşunun çocukları dahidir.

Hoşnutluk sözcüğü genelde arzusuzluğu ve eylemsizliği ima eder. Başarı özleminin gerektirdiği durumla çelişiyor gibidir. Verili bir amaca veya hedefe varma arayışındaysanız, muhtemelen bir eksiklik ya da özlem – sizi sonsuz etkinliğe yönlendiren bir hoşnutsuzluk hali içindesinizdir. Yürütme kurulu başkanları asla sonuçtan hoşnut olmazlar, görüşmeyi yapanlar asla yapılan anlaşmadan tam anlamıyla tatmin olmazlar, bir çalışanın performansı her zaman daha çok gelişmeye muhtaçtır, çiftlerden biri hep diğerinin daha düşünceli olması gerektiğini düşünür. Hoşnutluk, insanların zihnindeki en son şey gibidir. Dışardan bakıldığında, başarılı bir insan asla hoşnut olmayan ama hoşnutsuzluğun gücüyle çalışan biridir. Oysa, aslında durum göründüğü gibi değildir.

Gerçekten başarılı olan kişi hoşnutluğun manyetik gücünü bilir. Daha iyiye varabilmek için, elde ettiğiniz her türlü olumlu sonucu kabul etmelisiniz -yetersiz sayılsalar bile – çünkü nerede olursanız olun, orası sadece başlangıç noktanızdır. Hoşnutluk, daha fazlasını başarmak için ne kendinize ve diğerlerine yerli yersiz saldırmak, ne de sıradanlıkla tatmin olmaktır.

Hoşnutluk yaşamlarımızın her alanında daha yüksek ve daha yüce standartlara ulaşma konusunda kendimize ve diğerlerine minnettarlıkla ve zevkle meydan okurken eriştiğimiz olumlu sonuçların tadını çıkarmaktır. Hoşnutluğun gücü kendini kabul etmeyi ve özgeci sevgiyi doğurur. Ardından bu sevgi, geliştirmeye de yer bırakarak, temas ettiğiniz her şeye – işinize, ailenize – yayılır.

Hoşnutluk içinde çalıştığınızda, her yeni gün, projelerinize nasıl yaklaşacağınız konusunda yeni bir perspektif sunar. Açık olduğunuz zaman, işinizi “anında” yapmanın tadına varacaksınız. Çalışan kişi ve çalışmanın tadı, zamanla, en çılgınca beklentilerimizi bile aşan sonuçlar doğurabilecek dinamik bir sinerji yaratırlar. Bu hoşnutluk tutumu nasıl kazanılabilir? Nasıl sürdürülür? Bunun yolu her zaman kendini hoşnut hissetmektir, geçici olarak hoşnutsuz olduğunuzu hissetseniz bile.

Chin Ning Chu