Bu sistem, kendimize yapılmasından son derece rahatsız olduğumuz hal ve davranışları farkında olmadan karşı tarafa yaptığımızı gösteren, bize kendimizi fark ettiren ve herkes için geçerli olan evrensel bir sistemdir. Adından da anlaşıldığı üzere karşımızdaki kişilerin hallerine bakarak kendimizi görmemizi sağlayan bir değerlendirme, sorgulama ve yüzleşme teknikleri bütünüdür. Etrafımızı bir ayna gibi görerek yararlanmamızı sağlar. Temelinde öz enerjimizin kendi sistemi yatar.

Ayna sistemini kendi hayatımda, en çok ve en kolay kullandığım yerler karşımdaki kişileri eleştirdiğim yerlerdi.

Günlük hayatta başkalarıyla ilgili sık sık kurduğum “Ay ne kadar da kendini beğenmiş/ sert/kızgın/öfkeli/meraklı/saygısız…” diye uzayıp giden cümlelerle kendimden başkasını tarif etmiyormuşum meğer…

Çünkü ben nasılsam, içimde hangi enerjiler varsa, karşıma da aynı insanlar geliyordu. Tahmin edersiniz ki, benim bu sistemi de kabul etmem çok zor oldu.

Karşıma gelen kişiler bir şekilde benim içimdekini bana göstermek için geliyor, benim de bunu anlayıp düzelmem gerekiyordu ama nerde?

Ben onlar gibi olmadığımı düşünüyordum, büyük bir gafletle tabii ki. Aslında içimde ne varsa karşıma da aynısı geliyordu. Ben kendi egomdan kendimi göremediğim için, insanları suçluyordum.

Biraz daha derin bakabilseydim o zamanlar ve kendimi kabul edebilen olsaydım daha hızlı buluşurdum kendimle.

Bugün baktığımda, ayna sisteminin hayatımın değişmesinde büyük rol oynadığını çok net görebiliyorum. Nasıl mı? Ben karşıma gelenlerde eleştirdiğim her şeyi, kendimde bulup değiştirdim ve değişmiş halimle nice farklı insanlarla bir araya geldim ve gelmeye de devam ediyorum.

 

Bir Bedende İki Kadın – Sibel Yılmaz